A válóperes ügyvéd munkája a közös megegyezéshez is fontos

Egy jó válóperes ügyvéddel a válásnak nem kell olyan traumának lennie, ami egy életre nyomot hagy a válófelekben. Hogyan lehet emberségesen és szépen válni?

A hazai házasságok sajnos nem tartanak ki holtodiglan-holtomiglanig, mert szinte minden második frigy válással ér véget. A válás súlyos mérföldkő egy házaspár életében, amit csak tovább bonyolít a gyerekek és a közös vagyon megléte. A hazai jogban ráadásul kicsit bonyolultabb a vagyonmegosztás gyakorlata. Házassági szerződés nélkül az osztozkodás hosszúra nyúlhat és még mélyebb érzelmi sebeket ejthet a felek lelkén.

A házassá ideje alatt szerzett vagyon közös, kivéve az öröklött és a szerzői jogból származó. Tehát meg kell állapodni mindenről, autótól és ingatlantól kezdve az utolsó kanapéig. Ilyenkor előkerülnek a bankszámlák, megtakarítások, vagyontárgyak listája, jövedelmek és bevételi források. Érdemes már az elején tisztáznia magában a feleknek, hogy a válás mindig veszteséggel jár. Ritka eset, hogy a válófelek mindenben békésen egyetértenek. Az sem megoldás, hogy mindent a bíróságra hagyjanak, hiszen a pereskedés drága és el is húzódhat. A válás közös megegyezéssel viszont járható út.

A válóper lépései az elejétől a végéig

A válóper lépései az elejétől a végéig

A feleknek ki kell nyilvánítaniuk, hogy közösen döntöttek a házasság felbontása mellet, mindenféle befolyás nélkül. Ebben az esetben nem kell a válás okairól beszámolni. A válás fontos pontjaiban egyetértésre jutottak a felek és erről nyilatkoznak is: gyerekek, vagyonmegosztás. A bíróság a megegyezést jóváhagyja és ezzel meghozza a válásról szóló határozatot.

Jó tudni, hogy még egy ilyen válóperben is nagy szükség van a képzett ügyvéd munkájára. A válóperes ügyvéd dolga, hogy világosan, egyértelműen és precízen megfogalmazza a válóper iratait, a gyerekekről és a vagyonmegosztásról szóló egyezséget. A későbbiekben ezek a dokumentumok jelentik a feltételét a tiszta válásnak és a felek érdekeit egyértelműen kommunikálják.

A pontosan megfogalmazott dokumentumokban nem maradnak félreérthető kijelentések, nincsenek nyitott kérdések vagy tisztázatlan tulajdoni részletek. A válási egyezségben szerepelnie kell a Családjogi törvény által megkövetelt, kötelező tartalmi elemeknek.

A megegyezést követi a kereset benyújtása a bíróságon, ami közösen is megtehetnek a válófelek, de kérelmezheti csak az egyik fél is. A kérelemhez csatolni kell a következő adatokat:

  • válási egyezség
  • házassági papírok
  • ha van, a gyerekek anyakönyvi kivonata
  • a felbontás kérelme

Az egyetértésben lebonyolított válás sem mellőzi a tárgyalást.

Az egyetértésben lebonyolított válás sem mellőzi a tárgyalást.

Az első találkozón a válófelek a kérelem benyújtása után 2-3 hónappal személyesen vesznek részt. Itt a békítő kísérlet történik, függetlenül attól, hogy történt e vagy sem megegyezés. Amennyiben a felek ragaszkodnak az elhatározásukhoz már az első tárgyaláson kimondhatják a válást.

A második tárgyaláson az első után pár hónappal ismét részt vesznek a válótársak. Itt megerősítik az első találkozón elhangzottakat és ha van gyermek, akkor róla is szó esik és megtörténik a válás kimondása.

A közös megegyezéssel történő válás lényegesen egyszerűbb, mint belebonyolódni egy bontóperbe. A válóper egy tükröt tart a házasok elé és próbára teszi őket. A kihívás a válás közös megegyezéssel történő lebonyolítása, pedig ezzel gyorsabban és eredményesebben tehet pontot a közös élet végére.

Empatikus, hatékonyan dolgozó és tapasztalt válóperes ügyvédet Budapesten nem kell keresgélnie, mert megtalálta. Keressen engem bizalommal és váljon el a házastársától a lehető legkevesebb veszteséggel és felesleges viszálykodással! Beszéljünk meg egy személyes konzultációt a megadott elérhetőségek egyikén!