Házastársi közös vagyon

A házasság felbontása és az életközösség megszakadása esetén a legnagyobb problémát általában a házastársi közös vagyon megosztása szokta jelenteni. Ilyen esetben a bíróságnak vizsgálnia kell azt, hogy a házastársak között jött-e létre szerződés az életközösség megszakadása esetére. Amennyiben szerződés nem jött létre, akkor a Polgári Törvénykönyv rendelkezései szerint kell a vagyonleltárt felállítani.

A bíróságnak a különvagyon, a közös vagyon létét, az egyes megtérítési és elszámolási igényeket kell vizsgálnia. A különvagyonnak az a haszna, amely a házassági életközösség fennállása alatt a kezelési, fenntartási költségek és a terhek levonása után fennmarad, közös vagyonnak számít.
A külön vagyon tárgyait a Polgári Törvénykönyv tételesen felsorolja, a külön vagyon tárgyai az együttélés időtartamától függetlenül megőrzik különvagyoni jellegüket, kivéve a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgyak.

A házastársi közös vagyon a házastársakat osztatlanul egyenlő arányban illeti meg. A házasság felbontása nem feltétele a házastársi vagyon közös vagyon megosztásának. A házasság felbontása köteléki kérdés, a vagyonközösség megosztása pedig vagyoni kérdés, amely külön perben rendezendő.