Miért kössön házassági szerződést, mielőtt kimondja az igent?

A házasságkötés népszerűsége hazánkban hullámzó képet mutat. A jegyespárok számánál csak a házassági szerződést kötő párok száma a kevesebb.

Házasságot kötni már nem divat?

A házasulandó kedv a hatvanas években, érthető módon nagyon aktív volt. Ahogyan teltek az évtizedek és a társadalmi elvárások lazultak, az emberek már nem érezték kötelezőnek, hogy hivatalossá tegyék a kapcsolatukat a párjukkal.

A leggyakoribb okok között szerepel a házasság népszerűségének csökkenésére vonatkozóan, az esküvő és egy esetleges válás költségei. Noha hazánkban egyre több és kecsegtetőbb családtámogatás vehető igénybe azoknak, akik házasságban élnek, gyereket nevelnek, ez még önmagában nem elég.

Hiába a nagy szerelem és a kedvező feltételek, de a realitás talaján kell maradni és számolni azzal is, mi lesz, ha mégsem sikerül. A legerősebb szövetség is felbomolhat idővel, a házasságnak pedig egy válóperrel vetnek véget, ami az esküvőhöz hasonlóan szintén komoly anyagi teher a pár tagjai számára.

Ez persze nem jelenti azt, hogy le kell mondani az esküvőről, elvetni a házasság gondolatát. A házassági szerződés mindkét felet védi és anyagi biztonságot nyújt egy válást követően is.

Vagyonjogi megállapodás a házasság mellé?

Vagyonjogi megállapodás a házasság mellé?

Szerződést kötni sok pár számára egyet jelent a romantika lábbal tiprásával. Egy ilyen döntés nem más, mint a sírig tartó boldogságba vetett hit megfojtása. Felkészülni a jövőre viszont nem más, mint felelősségteljes döntés, amivel minden ember tartozik önmagának.

A másik vélekedés szerint házassági szerződésre csakis azoknak a pároknak van szüksége, akiknek legalább az egyik tagja tehetős. A nagyobb vagyon megóvása a szerződésben foglalt pontok szerint kockázat nélkül történik meg, annak aláírásával.

A házasság ideje alatt szerzett vagyon közös vagyonnak számít, függetlenül attól, hogy ki, mennyit adott bele. Az ingatlan és egyéb ingóság, ami addig egy valakié volt, a gyűrűváltás után már két ember tulajdona. A házasság évei alatt azonban az emberek élete is változik, ami könnyen járhat anyagi gyarapodással is.

A lelkes fiatalok, akik a nulláról kezdték, évek, évtizedek múltán vagyonos emberekké válhatnak. Egy örökölt ingatlan, egy magasabb fizetés, de az ambiciózus hozzáállás is indokolja a házassági szerződés megkötését. A házaspár tagjai előre lépnek a karrierjükben, feljebb jutnak a ranglétrán, több pénzt keresnek, belefoghatnak saját vállalkozásba is.

A szerződéskötés különösen ajánlott azoknak a pároknak, akik már a házasságkötést megelőzően céges vagyonnal rendelkeznek, az ilyen formában megjelenő vagyon megosztása, elszámolása ugyanis jelentős nehézséget okoz.

Gondoljon a jövőre!

Gondoljon a jövőre!

Önző dolog a saját vagyont szem előtt tartani, ahelyett, hogy a romantikus érzéseket helyezné előtérbe valaki? Sajnos az anyagi ügyek az elsők között szerepelnek, ha egy kapcsolat egyensúlyának kibillenéséről van szó. A rendezett vagyoni helyzet, a tiszta határok, a biztonság és a lehetőségekhez képest kiszámítható végkifejlet mindkét fél érdeke.

A vagyonjogi megállapodás különösen nagy jelentőségű egy közösen felvett és fizetett hitel esetén. Ingatlanok vásárlásakor nem ritka a 15-20 éves futamidővel megkötött hitelszerződés. Ha a hitel lejárta előtt felbontják a házasságot, a hitelt attól még törleszteni kell, de nem mindegy, hogy ki, milyen arányban teszi azt.

A mai világban a biztonság és a stabilitás különösen felértékelődött. A válások átlagosan 2-3 évig húzódnak, ettől is megkímélhetik magukat a párok. Ezeket a célokat elérni és megtartani az ilyen szerződések megkötésével is lehetséges. Forduljon a házassági szerződésben jártas ügyvédhez és tájékozódjon a részletekről és a tudnivalókról, mielőtt kimondja a boldogító igent!