A házassági vagyonjog alapjai
Egy házassági szerződésben a felek szabadon megállapodhatnak arról, mi tartozik a házastársi közös vagyonba és mi az, ami különvagyonnak számít. A magyar jogrend szerint azonban szerződés hiányában a házasság alatt szerzett vagyon közös. Persze kivételek mindig vannak.
Mit tekint közös vagyonnak a jog?
Közös vagyon minden olyan érték, amelyet a házastársak a házassági életközösség fennállása alatt együtt vagy külön-külön szereznek. Nézzük meg néhány példán keresztül, mi tartozhat ide:
- Munkával szerzett jövedelmek: A házastársak keresete, prémiumai és jutalmai, függetlenül attól, hogy ki mennyit keres.
- Ingatlanok: Közös otthon, nyaraló, valamint befektetési célú ingatlan, még akkor is, ha csak az egyik fél nevén van.
- Ingóságok: Bútorok, háztartási gépek, autók, műtárgyak és egyéb, a házasság ideje alatt szerzett értéktárgyak.
- Megtakarítások és befektetések: Nyugdíjpénztári megtakarítások, valamint bankbetétek, értékpapírok, részvények.
- Vállalkozások és üzletrészek: Vállalkozások és megszerzett üzletrészek, akkor is, ha csak az egyik fél nevén van.
- Szellemi alkotások vagyoni értékű jogai: Szabadalmak, védjegyek, valamint szerzői jogok vagyoni része.
Mi számít különvagyonnak?
A különvagyon olyan tulajdon, amely nem képezi a közös vagyon részét, vagyis válás esetén azt a tulajdonos házastárs megtarthatja. Ide tartozik minden vagyon, ami a házasság előtt már a házastárs tulajdonában volt, valamint az öröklés, ajándékozás útján szerzett vagyon is.
A különvagyon hozadéka is különvagyon, tehát például a kamat, de az ennek kezeléséből származó jövedelem már közös lehet. Tovább bonyolítja a helyzetet, ha a különvagyon „beszivárog” a közös vagyonba, például ha a különvagyonból származó pénzt közös célra használják fel.
Házassági szerződés kötése? Vagyonmegosztás váláskor? Egy jó családjogi ügyvéd Budapesten a bonyolult vagyonjogi kérdésekben is segítséget nyújthat. Rám számíthat, konzultációért keressen bizalommal megadott elérhetőségeim egyikén!