A válás már nem számít tiltott dolognak és nem is kell attól tartania egy válás mellett döntő párnak, hogy megszólják őket a tettükért az emberek. A második világháború óta vált elfogadottá a házasság felbontása hazánkban, olyannyira, hogy a nyolcvanas években kiugróan magas lett az elvált párok száma.
A válás, mint statisztikai adat hazánkban
A válásokkal párhuzamosan a házasságkötések száma a hetvenes évek óta fokozatosan csökken, az átmeneti fellendülésektől eltekintve.
A házasságok hossza változatosságot mutat, de a statisztikák arról is árulkodnak, hogy mennyi az átlagos hossza egy pár közös életének. A legfrissebb adatok alapján a boldogító igent sajnos 27 százalékban válás követi.
A házasságok tizennégy év után futnak zátonyra, nem pedig a közhiedelem szerinti, hetedik évben. Érdekesség, hogy a kudarcba fulladó hetedik év inkább a fiatalabb párok házasságára jellemző. Ennek oka egyszerű, nem akarják az idejüket vesztegetni és inkább tovább lépnek, hogy új kapcsolatot keressenek.
Életkortól és a házasság hosszától függetlenül is hasonló okokra vezethető vissza minden válás. A bizalom hiánya, a rossz kommunikáció, a kevés vagy aránytalanul befektetett idő és energia a kapcsolat ápolásába mind ebbe a sorba tartoznak.
A válással kapcsolatos tévhitek
Annak ellenére, hogy a válás okairól, számairól és a lefolytatásáról már sok információ áll a rendelkezésünkre, még mindig tartja magát néhány tévhit. Természetesen a válásban még tapasztalatot nem szerzett nők és férfiak azok, akik bizonyos, helytelen és elterjedt vélekedéseket igaznak gondolnak.
1. A házassági vagyonnal kapcsolatban sokan nem tudják, mi lesz a sorsa a saját és a közös vagyonnak a válást követően. Ami a házasságkötés előtt az egyk fél tulajdonát képezte, az az is marad. Amit a házasfelek a házasság évei alatt közösen szereztek, megteremtettek, az számít közös vagyonnak és azt kell a válóper alatt megosztani. Az örökölt és ajándékba kapott tárgyakra ez nem vonatkozik, csak azt illetik meg, aki kapja őket.
Sok fejfájástól kímélik meg magukat a felek egy előzetes házassági szerződés megkötésével, ami sajnos továbbra sem számít igazán megszokott dolognak hazánkban.
2. A gyermekelhelyezést illetően az anya élvez előnyt, ám ez szintén tévhit. Az anyának és az apának is egyenlő jogai vannak a gyermekre vonatkozóan. A bíróság célja minden esetben az, hogy csakis a gyermek védelmét tartja szem előtt. Ennek alapján a szülők anyagi helyzete, életvitele is közrejátszik a döntésben, ami nem mindig az édesanya javára billenti a mérleget.
3. A tartásdíjról sokan azt gondolják, hogy a férfi feladata lesz, valójában az kapja, aki kizárólagosan gyakorolja a szülői felügyeleti jogot.
4. A válás költségei horribilisek. Csak abban az esetben áll fenn ez az eshetőség, ha a felek nem tudnak megegyezni és elhúzódik a válóper. Közös megegyezéssel az ügyvédi díjak is megfizethetőek maradnak.
A válóperes ügyvéd támogatása kulcsfontosságú eleme a sikerrel záruló válásnak és az érzelmi károk minimalizálásának. A szakmai segítség jól jön, ha a házaspár szeretne minél zökkenőmentesebben és minél gyorsabban pontot tenni a házasságuk végére.
A mi ügyvédi irodánk jelntős szakmai tapasztalattal rendelkezik válóperek területén, ami garantálni tudja a maximális érdekképviseletet és az ügyfél számára előnyösen záruló, jogi procedúrát. A házassága felbontásában Önnek is tudunk segíteni, ennek érdekében konzultáljon velünk. Az irodánk weblapján találja meg az elérhetőségeinket, lépjen kapcsolatba velünk minél előbb!