A családjogi ügyvéd a válás legégetőbb pontjainak elrendezésében tud közreműködni. Kinél maradjon a közös gyermek? Ez a legfontosabb kérdés.
A házasságok közül jó pár nem éri meg az esküvői fogadalomban elhangzott, holtig tartó hűséget. A párok nagy része nem tudja vagy nem akarja a felmerülő konfliktusokat tisztázni, inkább tovább lépnek és külön kezdenek új életet. A válás legkényesebb része a közös gyermek elhelyezésének tisztázása.
Akár hivatalos válásról van szó, akár élettársi kapcsolat felbontásáról, gyermek megléte esetén dönteni kell a kiskorú sorsáról. Sajnos ez nem mindig megy gördülékenyen és a házastársak között a bíróságnak kell igazságot tennie.
A bíróság szempontjai az elhelyezés során
Természetesen a gyermekelhelyezésben felmerülő érdekellentétek tisztázását a családjogi ügyvéd tapasztalata, tudása segíti. Minden esetben a gyermek érdeke jelenti az elsődleges szempontot. A gyermek testi, értelmi és erkölcsi fejlődését biztosítania kell a szülőknek. A döntést közösen hozzák meg, ezeket a szempontokat figyelembe véve. A bíróságra kell vinni az ügyet, amennyiben a szülők nem tudnak dűlőre jutni, kivel éljen a gyermek.
A bíróság ugyanazokat a szempontokat helyezi előtérbe a döntés meghozatalakor, mint amiket a szülők maguk is mérlegeltek korábban. Ezeket a pontokat kiegészítik a következők:
– a gyermek melyik szülővel érzi magát kellemesebben, melyik szülőhöz kötődik inkább, tehát a gyermeknek is van beleszólása abba, hogy hová kerüljön a válás után. A bíróságon a gyermeket is meghallgatják és kikérdezik arról, hogy mit szeretne. Sor kerülhet pszichológus bevonására is, ha felmerül a gyanú, hogy a gyermeket trauma érte vagy túl kicsi.
- milyen a szülők anyagi helyzete
- milyen a szülők lakás helyzete
- életmódja
- nevelési képességei
- erkölcsi jellemzői
A bíróság megvizsgálja, hogy az apának és az anyának milyen jellemvonásai vannak. Az úgynevezett konform személyiségek élveznek előnyt ebben a megmérettetésben. A konform személyiséggel bíró szülő jellemzője, hogy képes alkalmazkodni a társadalmi elvárásokhoz, szabálykövető. Emellett türelmes, kedves, nyitott, szán az idejéből a gyermekre. Az apa vagy az anya töltött több időt addig a gyermekkel, milyen kapcsolatot ápolnak külön-külön a kiskorúakkal. Ezek lényegesebb szempontok annál, mint hogy kinek magasabb a fizetése vagy nagyobb a lakása.
A szülői felügyeleti jogról
Több gyermeknél a testvérek együtt tartása a fő cél. Előfordulhat, hogy a testvéreket elválasztják egymástól, ám erre csakis indokolt esetben kerülhet sor. Egy bírói döntés nem tekinthető véglegesnek, mivel lehet kérni a megváltoztatását. Csakis akkor vizsgálják felül a gyermekelhelyezésben hozott döntést, ha a szülők közül valamelyiknek megváltozott az anyagi, lakhatási stb. helyzete.
Az a szülő, akinek a bíróság ítéli a gyermeket, megkapja a szülői felügyeleti jogot. Mit jelent ez? A szülői felügyeleti jogot gyakorolhatja egyetlen szülő vagy a két szülő együtt is, megosztva. A gyermek gondozása, nevelése, a törvényes képviselete, vagyonának kezelése és a tartózkodási helyének a meghatározása is ide tartozik.
A bíróságon meghatározzák a gyermek után fizetendő tartásdíj összegét is és döntés születik arról, hogy a másik szülővel milyen gyakran, hogyan találkozhat a kiskorú.
A bíróságnak nem kell feltétlenül egy szülő javára dönteni, úgy is határozhat, hogy közös felügyeleti jogot ad a szülőknek, ha azok nem tudnak megegyezésre jutni.
A válással kapcsolatos ügyek intézéséhez nyitva áll Ön előtt is az ügyvédi irodám. Amennyiben aktuális az ilyen jellegű megbízás, várja Önt egy jó nevű ügyvédi iroda Budapesten.