Házasság felbontása
A bíróság a házasságot bármelyik házastárs kérelmére felbontja, ha az teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott. A házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlása állapítható meg különösen abban az esetben, ha a házastársak között az életközösség megszűnt és annak helyreállítására nincs kilátás. A házasság felbontása során a bíróságnak elsődlegesen azt kell vizsgálnia, hogy az életközösség megszakadt-e a felek között. Az életközösség átmeneti megszakadása nem jelenti a házasság véglegesen és helyrehozhatatlan megromlását, ezért ilyen esetben a bíróságnak tényállást kell megállapítania.
Amennyiben a házasságot az egyik házastárs kívánja csak felbontani, akkor annak a házastársnak a bizonyítási kötelezettsége, hogy házasságuk véglegesen megromlott, aki a házasság felbontását kéri. Ilyen esetekben bizonyos intim részletek megismerése meghaladja a bírósági eljárás körét, ezért különösen a külső körülmények, a közös programok, a családi rendezvényeken való közös megjelenés az, amely az életközösség megszakadására utalhat.
A házasság felbontása megegyezéssel vagy megegyezés nélkül is történhet. Mindkét esetben peres eljárásról beszélünk, nem egyszerűen okirat aláírásában merül ki az eljárás.
Az eljárás során feltétlenül rendezni kell a közös kiskorú gyermekek sorsát, a gyermektartást és az utolsó közös lakás használatát. A lakáshasználat kérdésében döntő jelentősége van annak, hogy az a lakás amelyben a házas felek legutoljára laktak közös tulajdont képez vagy egyikük vagy egyikük kizárólagos tulajdonát képezi. Ez esetben a közös kiskorú gyerekek lakás használatának a biztosítása feltétlenül szükséges. A lakáshasználat körében merül fel a lakáshasználati jog ellenértékének a kérdése is, amelyre a lakásból távozó házastárs adott esetben jogosult.