5 tévhit az élettársi kapcsolatról, ami sokba kerülhet

Az élettársi kapcsolat népszerűsége egyre nő, ám sokan nincsenek tisztában ennek jogi vonatkozásaival. Egy romantikus kapcsolatban senki sem szívesen gondol arra, hogy mi történik, ha szakítás lesz a vége, pedig a jogi keretek alapvetően meghatározzák a vagyoni helyzetet erre az esetre. Ismerjük meg tehát a leggyakoribb tévhiteket!

1. „A házasság csak egy papírban különbözik az élettársi kapcsolattól”

Sokan úgy vélik, hogy a házasság és az élettársi viszony csupán abban különbözik, hogy az előbbi egy hivatalos forma. Fontos tudni azonban, hogy a magyar jogrendszer eltérő jogi konstrukcióként kezeli a két együttélési formát, különösen a vagyoni viszonyok terén.

Míg a házasságban automatikusan közös vagyon keletkezik, addig az élettársak az együttélés teljes időtartama alatt önálló vagyonszerzők maradnak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az a vagyontárgy, amit az egyik fél megszerzett, kizárólag az ő tulajdonát képezi, hacsak nem rendelkeznek erről másképp a felek.

2. „Amit együtt vásárolunk, az közös tulajdonba kerül”

Gyakori félreértés, hogy az élettársi kapcsolat során közösen vásárolt dolgok, akár ingatlanok vagy autók automatikusan közös tulajdont képeznek. A valóság azonban egészen más: csak az kerül közös tulajdonba, ami mindkét fél nevére szól a szerződésben.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az élettársak nem tulajdoni igényt érvényesíthetnek, csak kötelmi igényt. Míg az előbbi nem évül el, addig a kötelmi követelések csak öt éven belül érvényesíthetők, vagyis a többéves együttélés alatt közösen megszerzett vagyon végül akár teljes egészében a másik fél tulajdonában maradhat.

válóperes ügyvéd budapest

3. „Ha szakítunk, mindent fele-fele arányban osztunk meg”

Házasság esetén a közös vagyon fele-fele arányú megosztása alapvető szabály, de élettársi kapcsolatnál ez nem ilyen evidens. A válásra jellemző vagyonmegosztással szemben az élettársi kapcsolat végén a meglévő vagyonból az ún. „vagyonszaporulat” osztható meg a felek között.

A vagyonszaporulat lényegében azt a vagyoni gyarapodást takarja, amely az együttélés során keletkezett. Amennyiben valamelyik fél ezt vitatja, neki kell bizonyítania, hogy az adott vagyontárgy az ő különvagyonát képezi, az egyik fél birtokában lévő ingatlan közös költségen történő felújítása például vitás helyzetet szülhet.

4. „A saját bankszámlám tartalma kizárólag engem illet”

Házasságban a külön bankszámlák ellenére a rajtuk található összegek házastársi közös vagyont képeznek, kivéve, ha a házassági szerződés másként rendelkezik. Élettársi kapcsolat esetén, ha bizonyítható, hogy a bankszámlán lévő összeg a közös gazdálkodás eredménye, akkor a vagyonszaporulat részeként elszámolás alá eshet.

Különösen problémás lehet, ha az egyik fél eltitkol bizonyos vagyonelemeket, ugyanis ezeket csak bírósági eljárás keretében, célzott banki megkeresésekkel lehet felderíteni, és értelemszerűen csak olyan vagyont lehet felkutatni, amiről legalább sejtése van a másiknak.

válóperes ügyvéd budapest

5. „Szerződés nélkül is tiszták a vagyoni viszonyaink”

A válás közös megegyezéssel általában tiszta helyzetet teremt, de egy élettársi viszony végén a „majd megegyezünk” hozzáállás általában tévútnak bizonyul. A törvényi szabályozás változásával az élettársi vagyoni viszonyok sokkal bonyolultabbá váltak és sok kérdés megválaszolatlan.

Az élettársi vagyonjogi szerződés megkötése tehát alapvető fontosságú biztosíték mindkét fél számára. Fontos tudni azonban, hogy mind a házassági, mind az élettársi vagyonjogi szerződés szigorú formai követelményekhez van kötve: csak közokiratba foglalva vagy ügyvédi ellenjegyzéssel érvényes.

Tévhitek helyett ügyvédi iroda segítségére alapozzon!

Az élettársi kapcsolatot övező tévhitek veszélyesek lehetnek anyagi szempontból. Évek vagy évtizedek alatt felépített közös vagyon sorsa múlhat azon, hogy mennyire tájékozott ezen a területen, de a jó hír, hogy senki sincs egyedül ebben a helyzetben.

Egy tapasztalt válóperes ügyvéd nem csak a házasságok felbontása esetén játszhat szerepet a párok életében, hanem már az együttélés kezdetén. A szakmai segítség igénybevétele ebben az esetben a közös jövő tudatos tervezésének egyik eszköze. Ha Önt is érdekelné egy válóperes ügyvéd Budapesten, lépjen velem kapcsolatba!

Kapcsolódó bejegyzések

Mikor érdemes családjogi ügyvédhez fordulni?

Mikor érdemes családjogi ügyvédhez fordulni?

A házasság és a válás is mindennaposnak számít, mert az élet velejárója kapcsolatokat építeni, megalapozni őket és újakat kezdeni. Az élet általában több szakaszból áll, egy ember az életútja során többször lesz szerelmes és vannak olyanok is, akik több házasságot is...